Küçükbaş Hayvan Etinin Yaygınlaştırılması

Küçükbaş Hayvan Etinin Yaygınlaştırılması

Küçükbaş Hayvan Etinin Önemi
- Sağlıklı doğal ve organik beslenme için Küçükbaş hayvan kuzu ve oğlak eti zamanı Etin Asıl Önemi: İnsan sağlığına faydalı olan tüm proteinlerin bulunmasıdır. Vücutta sudan sonraki en önemli madde proteindir. Proteinin yüksek bir oranı yediğimiz adalelerde bulunurken, geri kalan proteinler kan,diğer organlar ve kemiklerde toplanmıştır. Kuzu etinde yüksek oranda protein bulunmaktadır. Kuzu ve oğlak etiyle günlük protein ihtiyacımızın %60,3 ‘ünü karşılarız. Koyun ve keçi eti aynı zamanda en ideal demir kaynaklarındandır. Diyet yaparken demir kırmızı kan hücre yapımı için yaşamsal öneme sahiptir. Bir insanın günlük protein ihtiyacı ortalama 70 gramdır. Bu ihtiyacın tam karşılanabilmesi için %40-50 oranın da hayvansal protein alması gerekiyor. Kuzu ve oğlak eti çok sağlıklı organik ve yağsız ve doğal oluşuyla tanımlanmaktadır. Geleneksel Türk mutfağına kadar geniş bir yelpazeye sahip olan kuzu ve oğlak etinin aslında gündelik kültürümüzde de nasıl işlediğini gözler önüne serecektir. Kırmızı et üretiminin yaklaşık %13 küçükbaşta karşılanıyor. Koyun ve keçi etine olan talebin düşmesinde kentleşmenin,düşük kazanç, çoban sıkıntısı ve sosyal güvence ve sosyal ihtiyaçların karşılanmaması ve zor üretim koşulları sonucu meraya dayalı üretim yapanların bu işten vazgeçmesi kırsaldaki insanların merkeze göç etmesinin etkisi bulunmaktadır. Projenin Amacı: Türkiye’de kırmızı et fiyatının geniş halk kesimlerinin gelirine uygun hale getirilmesi için, küçükbaş hayvan kuzu oğlak eti tüketimine özel bir önem verilmesi ve herkes tarafından desteklenmesi gerekiyor.
Kuzu ve oğlak eti çok sağlıklı organik ve yağsız ve doğal oluşuyla tanımlanmaktadır. Geleneksel Türk mutfağına kadar geniş bir yelpazeye sahip olan kuzu ve oğlak etinin aslında gündelik kültürümüzde de nasıl işlediğini gözler önüne serecektir. Kırmızı et üretiminin yaklaşık %13 küçükbaşta karşılanıyor. Koyun ve keçi etine olan talebin düşmesinde kentleşmenin,düşük kazanç, çoban sıkıntısı ve sosyal güvence ve sosyal ihtiyaçların karşılanmaması ve zor üretim koşulları sonucu meraya dayalı üretim yapanların bu işten vazgeçmesi kırsaldaki insanların merkeze göç etmesinin etkisi bulunmaktadır. Projenin Amacı: Türkiye’de kırmızı et fiyatının geniş halk kesimlerinin gelirine uygun hale getirilmesi için, küçükbaş hayvan kuzu oğlak eti tüketimine özel bir önem verilmesi ve herkes tarafından desteklenmesi gerekiyor.
Kuzu ve oğlak eti çok sağlıklı organik ve yağsız ve doğal oluşuyla tanımlanmaktadır. Geleneksel Türk mutfağına kadar geniş bir yelpazeye sahip olan kuzu ve oğlak etinin aslında gündelik kültürümüzde de nasıl işlediğini gözler önüne serecektir. Kırmızı et üretiminin yaklaşık %13 küçükbaşta karşılanıyor. Koyun ve keçi etine olan talebin düşmesinde kentleşmenin,düşük kazanç, çoban sıkıntısı ve sosyal güvence ve sosyal ihtiyaçların karşılanmaması ve zor üretim koşulları sonucu meraya dayalı üretim yapanların bu işten vazgeçmesi kırsaldaki insanların merkeze göç etmesinin etkisi bulunmaktadır.
Projenin Amacı: Türkiye’de kırmızı et fiyatının geniş halk kesimlerinin gelirine uygun hale getirilmesi için, küçükbaş hayvan kuzu oğlak eti tüketimine özel bir önem verilmesi ve herkes tarafından desteklenmesi gerekiyor.

M A L A T Y A
B İ R L İ K